درایو / اینورتر / سافت استارت, صنعتی

نگهداری و مراقبت از دستگاه ها و وسایل الکترونیکی در برابر تهدیدات و یا خطرات ناشی از انتقال برق که بعضی از اوقات موجب سوختن دستگاه ها و یا وسایل ها و گاها موجب خسارات های متعدد و جبران ناپذیری می شود اهمیت زیادی دارد. سیستم ” UPS ” یا ” یو پی اس ” اولین و مهم ترین خط دفاعی ما در برابر تغییرات و نوسانات برق و یا افت ولتاژ و دیگر موارد ها می باشد. ما باید همیشه ایمنی و سلامت دستگاهای الکترونیکی را که معمولاً هزینه های زیادی برای تهیه آنان می پردازیم را در الویت قرار دهیم. این مورد کاملاً به برق سالم و بدون مشکل بستگی دارد. در ادامه این مقاله سایت متنا قصد داریم تا به بررسی تعمیرات و نگهداری UPS بپردازیم. همراه ما باشید.

با چک کردن های مداوم و به موقع UPS، می توان از خرابی ها به سرعت جلوگیری کرد. شما باید یک برنامه به صورت منظم برای نگهداری یو پی اس تنظیم کنید. این برنامه می تواند سالانه باشد و یا شش ماهه و یا حتی سه ماهه. به شما پیشنهاد می کنیم تا حتماً موارد تعمیر و نگهداری هر سری را در یک مکان به صورت الکترونیکی و یا کاغذی یادداشت کنید.

قبل از اینکه بخواهید یو پی اس خود را چک کنید، قطعاً موارد ایمنی که مهم ترین امر به شمار می آید باید رعایت شود. قطعاً زندگی و همچنین جان هر فرد برای خود و خانواده اش بسیار ارزشمند‌است. هنگامی که قرار است با وسایل الکترونیکی کار کنیم، همیشه و در هر لحظه ممکن است با یک اشتباه کوچک جانمان را از دست بدهیم. پس با توجه به این موضوع، قبل از کار با یو پی اس و یا تمامی سیستم های الکترونیکی باید ایمنی را در اولویت قرار دهیم تا از سلامتی جانمان محافظت کنیم.

این نکته را باید توجه کنید که شما حتماً در بعضی از اوقات نیازمند تعمیر و سرویس یو پی اس خود در خارج از برنامه سالانه و یا ماهانه هستید. این مورد بستگی به نوع سرویس شما در دفعات قبلی دارد که از چه مهارتی استفاده کرده اید. همان‌طور که می دانید قطعاً باید به صورت روزانه و یا هفتگی بازدید ظاهری از یو پی اس خود داشته باشید. در این مورد از بازدید ها امکان دارد که به مشکلات متعددی برخورد کنید که نمی‌توانید حتماً صبر کنید تا به نوبت به بازدید بعدی برسد و همان لحظه باید اقدام به تعمیر مشکل خود کنید.

نگهداری ups شامل چند بخش می باشد همچنین ما باید عواملی که باعث طولانی تر شدن عمر یو پی اس می شود را نیز در نظر داشته باشیم. برای طولانی تر شدن عمر یو پی اس می توانیم مواردی از جمله:

  1. سنجش کیفیت قطعات استفاده شده در یو پی اس
  2. شرایط محیطی که خود شامل چند بخش مانند: رطوبت و همچنین دما و… می باشد، ارزیابی شود
  3. انجام به موقع سرویس ها.

انجام به موقع سرویس ها باید توسط کارشناس و متخصصان این حوزه صورت گیرد. اگر درباره مشخصات فنی بو پی اس ” UPS ” خود اطلاعی ندارید و یا اینکه تا حدودی می دانید به مشکل می خورید، همان‌طور که گفتیم باید با متخصصان این حوزه مشورت کنید و یا اینکه از آنان بخواهید تا این کار را برایتان انجام دهند.

در این قسمت قصد داریم تا بخش هایی که در چک کردن یو پی اس ها مهم است را بیان کنیم. حتماً این موارد را به صورت سالانه و یا حتی در بعضی از اوقات ماهیانه انجام دهید تا از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید.

بخش ها مهم نگهداری ups عبارت اند از:

  • انجام تنظیمات حفاظتی
  • تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه یا ” PM “
  • چک نمودن عملکرد بار
  • تست عملکرد باتری
  • آزمودن درصد انرژی توسط باتری

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه به چه صورت می باشد. این سرویس به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به صورت منظم و دوره ای به منظور و چک نمودن وضعیت موجود و حفظ تجهیزات در شرایط مطلوب انجام می شود. مراحل انجام نگهداری پیشگیرانه خودش به چند دسته تقسیم می شود.

1. تمیز نمودن بدنه دستگاه یو پی اس از داخل و بیرون
2. باد گرفتن یو پی بس برای از بین رفتن گرد و غبار های درون دستگاه
3. تهیه یک شناسنامه برای یو پی اس
4. تمیز نمودن درگاه های حساس با اسپری های مخصوص با توجه به شرایط

اگر در هر قسمت با مشکلی رو به رو شدیم، همان طور که گفتیم سریعاً باید با یک متخصص در جهت حل مشکل مشورت کنیم.

چک نمودن عملکرد بار را می توان به 4 دسته تقسیم کرد، این شش دسته عبارت اند از:

1. آنالیز هارمونیک UPS
2. تست بار ثابت
3. آزمودن بار پاسخ گذرا
4. فیلتر های UPS