صنعتی

WinCC نام نرم افزار مانیتورینگ شرکت Siemens است که با بقیه نرم افزار های این شرکت هماهنگی کامل دارد و درپروژه های صنعتی بعنوان نرم افزار اصلی بخش مانیتورینگ یا اصطلاحا اسکادا استفاده میشود.


بسیار خب بنظر میرسد که تعریف بالا نامفهوم است بنابراین لازم است که مفاهیمی را توضیح دهیم:

مانیتورینگ چیست؟

یک دستگاه را فرض کنید که تعدادی سنسور(مثل سنسور دما)تعدادی عملگر (مثل موتور) دارد و یک کنترلر (مثل PLC) آنرا کنترل میکند.حالا میخواهیم مقادیر سنسورها را ببینیم یا مقادیری را برای کنترلر ست کنیم که بر مبنای آن دستگاه کار کند.پس نیاز به یک نمایشگر داریم.فارغ از اینکه نام این نمایشگر چیست ما عمل مانیتورینگ را انجام میدهیم.

یک مثال دیگر

برروی اکثر یخچالهای جدید یک نمایشگر وجود دارد و چند دکمه که توسط نمایشگر مقادیر دمای یخچال و فریزر را میبینیم و بوسیله دکمه ها تعیین میکنیم که مثلا فریزر تا چه دمایی سرد شود(setpoint).در واقع در این مثال ما بطور کامل فرایند مانیتورینگ را انجام میدهیم.
برای مانیتورینگ یک پروسه صنعتی چه تجهیزاتی لازم است؟
در پروسه های صنعتی دو مدل مانیتورینگ وجود دارد:
1. تجهیزی که HMI نام دارد و مخصوص کار مانیتورینگ است در واقع یک نمایشگر است که روی تابلو کنترل نصب میشود و با کنترلر از طریق شبکه صنعتی ارتباط دارد و شکلهای گرافیکی لازم در آن طراحی میشود.
2. مانیتورینگ نرم افزاری- در این روش بجای استفاده از یک سخت افزار برای نمایشگر از کامپیوتر استفاده میشود و یک نرم افزار گرافیکی کار نمایش را انجام میدهد.طراح روی نرم افزار تغییرات لازم را انجام میدهد و کامپیوتر از طریق شبکه صنعتی به کنترلر متصل میگردد.نرم افزار wincc نیز یکی از این نرم افزارهای مانیتورینگ میباشد که مختص شرکت زیمنس میباشد یعنی با کنترلرهای شرکت زیمنس ارتباط برقرار میکند.
اسکادا چیست؟(Supervisory control and data acquisition (SCADA))
وقتی که پروژه صنعتی بزرگ میشود و تعداد زیادی کنترلر وجود دارد اصطلاحا به نرم افزار مانیتورینگ اسکادا گفته میشود.وگرنه از لحاظ ساختار و ارتباطات تفاوتی با مانیتورینگ نرم افزاری وجود ندارد.