متنا

عیب یابی سریع

021-44647524

فرم تعمیر تجهیزات

کلیک کنید

فهرست مطالب

دوره های آموزشی متنا

تعمیر پوزیشنر Flowserve

تعمیر پوزیشنر Flowserve

معرفی شرکت flowserve

پوزیشنرها دستگاه‌هایی هستند که موقعیت شیرهای کنترلی را با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی یا پنوماتیکی تنظیم می‌کنند. شرکت flowserve یک شرکت بین‌المللی است که در زمینه تولید و خدمات پمپ‌ها، شیرها، دریچه‌ها، مهر و موم‌ها و اکچویتورهای صنعتی فعالیت می‌کند.

انواع پوزیشنرهای flowserve

انواع پوزیشنرهای flowserve عبارتند از:

 • پوزیشنرهای الکتروپنوماتیکی: این نوع پوزیشنر سیگنال الکتریکی را به سیگنال فشار هوا تبدیل می‌کند و با استفاده از یک سوپاپ قرقره‌ای فشار هوا را به محرک شیر منتقل می‌کند. برخی از مدل‌های این نوع پوزیشنر عبارتند از: Logix 3200MD2، Logix 3400MD3، Logix 520MD4 و Logix 4205.

تعمیر پوزیشنر Flowserve

 • پوزیشن های دیجیتال: این نوع پوزیشنر با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال سیگنال الکتریکی را به سطح دقت بالای دودوئید تبدیل می‌کند و با استفاده از چندین الگوریتم کنترل، فشار هوا را به صورت بهینه به محرک شیر منتقل می‌کند. برخی از مدل‌های این نوع پوزیشنر عبارتند از: Logix 38006، Logix 3200IQ7، Logix 3400IQ8 و Logix 520SI9.

تعمیر پوزیشنر Flowserve

 • پوزیشنرهای الکتروهیدرولیک: این نوع پوزیشنر با استفاده از چندین سولنوئید و ولو، سطح فشار روغن را تغییر می‌دهد و با استفاده از چرخ دستگاه، محرک هیدرولیک شیر را کنترل می‌کند. برخي از مدل‌های این نوع پوزيشنر عبارتند از: PMV D3H10، PMV D20H11 و PMV D30H12.

تعمیر پوزیشنر Flowserve

مهمترین دلایل خرابی پوزیشنر flowserve

مهمترین دلایل خرابي پوزيشنر های flowserve ممكن است عبارت باشد از:

 • آسيب ديدگي يا كثيف شدگي فيلتر هوا: فيلتر هوا جلوگيري كننده وارد شدن ذرات خارجي به دستگاه است كه در صورت آسيب ديدگي يا كثيف شدگي، باعث كاهش كارآيي و عمر دستگاه مي‌شود. براي رفع اين مشكل، باید فيلتر هوا را به صورت دوره‌ای تعویض یا تمیز کرد.
 • نشت هوا يا روغن: نشت هوا يا روغن ممكن است باعث كاهش فشار و عملكرد نامناسب دستگاه شود. براي رفع اين مشكل، باید نقاط نشت را شناسایی و تعمیر کرد.
 • تنظيمات نادرست: تنظيمات نادرست ممكن است باعث عدم همخواني بين سيگنال ورودي و خروجي دستگاه شود. براي رفع اين مشكل، باید تنظیمات دستگاه را با استفاده از دفترچه راهنما يا نرم افزار مخصوص بررسی و اصلاح کرد.
 • آسیب دیدگی یا سوختگی قطعات الکترونیکی: آسیب دیدگی یا سوختگی قطعات الکترونیکی ممکن است باعث عدم ارسال یا دریافت سیگنال الکتریکی یا پنوماتیک شود. برای رفع این مشکل، باید قطعات معیوب را شناسایی و تعویض کرد.
میخوای تعمیر انواع پی ال سی رو یاد بگیری؟

دوره عملی و کاربردی تعمیر PLC

نحوه پیشگیری از خرابی های شایع پوزیشنرهای flowserve

برای پیشگیری از خرابی های شایع پوزیشنرهای flowserve، می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • انجام نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه: این عمل باعث کاهش خطر خراب شدن قطعات و بهبود عملکرد دستگاه می‌شود. برای این منظور، باید به صورت دوره‌ای فیلتر هوا، سولنوئید ها، ولو ها، سنسور ها، کابل ها و سایر قطعات را بررسی، تمیز، تعویض یا تعمیر کرد.
 • حفاظت از دستگاه در برابر شرایط نامساعد: این عمل باعث جلوگیری از آسیب دیدگی دستگاه در برابر حرارت، رطوبت، گرد و غبار، ضربه، لرزش و سایر عوامل خارجی می‌شود. برای این منظور، باید دستگاه را در محل مناسب و با استفاده از لوازم جانبی مناسب نصب و استفاده کرد.
 • رعایت استانداردهای فنی و ایمنی: این عمل باعث جلوگیری از خطای کاربر یا عامل در هنگام نصب، تنظیم، راه‌اندازی و کارکرد دستگاه می‌شود. برای این منظور، باید دقت به دفترچه راهنمای دستگاه، نشان‌های هشداردهنده، مقادیر حدودی و سایر ملاحظات فنی و احتیاطات لازم

نحوه عیب یابی پوزیشنر های flowserve

 • برای عیب یابی پوزیشنرهای flowserve، می‌توان مراحل زیر را انجام داد:
  • بررسی فشار و کیفیت هوای ورودی: فشار و کیفیت هوای ورودی باید در حدود مقادیر مشخص شده توسط سازنده باشد. در صورت وجود انحراف یا آلودگی، باید علت را شناسایی و رفع کرد.
  • بررسی سیگنال ورودی و خروجی: سیگنال ورودی و خروجی باید با هم مطابقت داشته باشند. در صورت وجود ناهمخوانی یا تداخل، باید علت را شناسایی و رفع کرد.
  • بررسی اتصال مکانیکی بین پوزیشنر و ساقه شیر یا محرک: اتصال مکانیکی بین پوزیشنر و ساقه شیر یا محرک باید محکم و هم تراز باشد. در صورت وجود نامنظمی یا شل شدگی، باید علت را شناسایی و رفع کرد.
  • بررسی فشار و جریان هوای خروجی: فشار و جریان هوای خروجی باید در حدود مقادیر مشخص شده توسط سازنده باشد. در صورت وجود نشت یا انسداد، باید علت را شناسایی و رفع کرد.
  • بررسی سیم کشی و بردهای الکترونیک: سیم کشی و بردهای الکترونیک باید سالم و بدون آسیب یا کوتاه مدار باشند. در صورت وجود خرابی یا آسيب ديدگي، باید علت را شناسایي و تعمير يا تعويض كرد.
  • بررسي نمايشگر و نشانگرهاي تشخيصي پوزيشنرهاي ديجيتال يا هوشمند: نمايشگر و نشانگرهاي تشخيصي پوزيشنرهاي ديجيتال يا هوشمند بايد كدها يا پيام‌هاي خطا را نمايش دهند. در صورت وجود خطا، بايد علت را با استفاده از دفترچه راهنما يا پشتيباني فني شناسائي و رفع كرد.

لیست کد ارورهای پوزیشنرهای  flowserve

 • ليست كدهاي خطاي پوزيشنرهائ flowserve به نوع و مدل پوزيشنر بستگى دارد. به عنوان مثال، برای پوزيشنر ديجيتال Logix 3800، بعضى از كدهائ خطائ عبارت‌اند از:
  • E01 (سيگنال ورودي نامعتبر): این خطا زمانى رخ مى‌دهد كه سى‌گنال الكترونيكى ورودى به پوزيشنر خارج از محدوده تعيين شده باشد. براى رفع اين خطا، بايد سى‌گنال ورودى را با استفاده از يك دستگاه اندازه‌گيرى بررسي و تصحيح كرد.
  • E02 (فشار خروجي نامعتبر): این خطا زمانى رخ مى‌دهد كه فشار هواي خروجي از پوزيشنر خارج از محدوده تعيين شده باشد. براى رفع اين خطا، بايد فشار هوايى خروجى را با استفاده از يك دستگاه اندازه‌گيرى بررسى و تصحيح كرد.
  • E03 (حركت شير نامعتبر): این خطا زمانى رخ مى‌دهد كه حركت شير كنترل شده توسط پوزيشنر خارج از محدوده تعيين شده باشد. براى رفع اين خطا، بايد حركت شير را با استفاده از يك دستگاه اندازه‌گيرى بررسى و تصحيح كرد.
  • E04 (گشتاور شیر نامعتبر): این خطا زمانی رخ می‌دهد که گشتاور شیر کنترل شده توسط پوزیشنر خارج از محدوده تعیین شده باشد. برای رفع این خطا، باید گشتاور شیر را با استفاده از یک دستگاه اندازه‌گیری بررسی و تصحیح کرد.
  • E05 (دمای نامعتبر): این خطا زمانی رخ می‌دهد که دمای دستگاه پوزیشنر خارج از محدوده تعیین شده باشد. برای رفع این خطا، باید دمای دستگاه را با استفاده از یک دستگاه اندازه‌گیری بررسی و تصحیح کرد.
  • E06 (فشار ورودی نامعتبر): این خطا زمانی رخ می‌دهد که فشار هوای ورودی به پوزیشنر خارج از محدوده تعیین شده باشد. برای رفع این خطا، باید فشار هوای ورودی را با استفاده از یک دستگاه اندازه‌گیری بررسی و تصحیح کرد.
  • E07 (پیکربندی نامعتبر): این خطا زمانی رخ می‌دهد که پیکربندی دستگاه پوزیشنر با استانداردهای سازنده یا شروط عملکرد سازگار نباشد. برای رفع این خطا، باید پیکربندی دستگاه را با استفاده از نرم‌افزار مخصوص بررسی و تصحیح کرد.
  • E08 (کالیبراسیون نامعتبر): این خطا زمانی رخ می‌دهد که کالیبراسیون دستگاه دچار مشکل شده باشد.

تعمیرات پوزیشنر های flowserve  در شرکت متنا

روند انجام تعمیرات در شرکت متنا به این صورت است که در ابتدا تجهیزات عیب یابی شده و اعلام هزینه و زمان انجام می‌گیرد، در ادامه با هماهنگی کارفرما تجهیزات تعمیر شده تست می‌شود. در صورت درخواست کارفرما تجهیزات در محل کارخانه  نصب و راه‌اندازی می‌گردد.

نکته حائز اهمیت در تعمیرات تجهیزات صنعتی در مرکز تعمیرات و نگهداری ایران این است که از قطعات اصلی استفاده می‌گردد. به همین دلیل امکان گارانتی تجهیزات پس از انجام تعمیرات وجود دارد. جهت راحتی خیال مشتریان محترم از درست تعمیر شدن تجهیزات این است که متنا به پشتوانه متخصصان خود امکان راه اندازی و تست تجهیزات را در محل کارخانه و مشتری دارد.

جهت هماهنگی و رزرو سریع ارسال تجهیزات جهت تعمیرات و یا دریافت مشاوره فنی رایگان می توانید با شماره تماس ۰۲۱۴۴۶۴۷۵۲۴ و ۰۲۱۴۴۱۵۴۷۳۱ تماس گرفته و با مشاوران مرکز تعمیرات نگهداری ایران صحبت نمایید.

4.9/5 - (28 امتیاز)