متنا

عیب یابی سریع

021-44647524

فرم تعمیر تجهیزات

کلیک کنید

فهرست مطالب

دوره های آموزشی متنا

تعمیر نمایشگر صنعتی ABB

تعمیر نمایشگر صنعتی ABB

معرفی شرکت ABB

ABB یک شرکت چند ملیتی سوئدی-سوئیسی است که در زمینه های رباتیک، نیرو، تجهیزات الکتریکی سنگین و فناوری های اتوماسیون فعالیت می کند. نام کامل آن ASEA Brown Boveri است و دفتر مرکزی آن در زوریخ سوئیس واقع شده است. ABB در سال ۱۹۸۸ از ادغام دو شرکت ASEA از سوئد و Brown, Boveri & Cie از سوئیس بوجود آمد. ABB یکی از بزرگترین تولید کنندگان ربات های صنعتی، سوئیچ های الکتریکی، تابلوهای برق، توربین های گاز و باد، محولات برق و دستگاه های کنترل فرآیند در جهان است. ABB در بیش از ۱۰۰ کشور فعالیت دارد و بیش از ۱۰۰ هزار نفر را به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال می دهد.

انواع نمایشگر صنعتی HMI های ABB

  • انواع نمایشگر صنعتی HMI های ABB: HMI یا Human Machine Interface به وسایل رابط کاربری انسان و ماشین گفته می شود که برای کنترل و نظارت بر سیستم ها و فرآیندهای صنعتی استفاده می شوند. HMI ها معمولا به صورت صفحه نمایش لمسی، کلید فشاری، لامپ نشانگر، صفحه کلید، ماوس و غیره طراحی می شوند. HMI های ABB به دو دسته تقسیم می شوند: CP (Control Panel) و PB (Panel Builder). CP ها HMI های ساده و اقتصادی هستند که برای کاربردهای پایه ای مناسب هستند. PB ها HMI های پیشرفته و قابل تنظیم هستند که برای کاربردهای پیچیده تر مناسب هستند. HMI های ABB با اندازه ها، رزولوشن ها، قابلیت ها و قابل اتصال بودن به PLC های مختلف عرضه می شوند.تعمیر نمایشگر صنعتی ABB

مهمترین دلایل خرابی نمایشگر صنعتی HMI های ABB

  • مهمترین دلایل خرابی نمایشگر صنعتی HMI های ABB: برخی از علل رایج خراب شدن HMI های ABB عبارتند از:

* خاموش شدن صفحه نمایشگر در حین انجام کار: این مشکل ممکن است به دلیل خاموش شدن منبع تغذیه، خطا در تنظیمات نور پس زمینه، خطا در تنظیمات خروج به حالت استندبای یا خرابی در برد اصلی رخ دهد.

* روشن و خاموش شدن مداوم و خود به خود: این مشکل ممکن است به دلیل نوسانات برق، خرابی در منبع تغذیه، خرابی در برد اصلی یا خرابی در سوکت های اتصال رخ دهد.

* عدم نمایش تصاویر: این مشکل ممکن است به دلیل خرابی در LCD، کابل های اتصال، پورت های ارتباطی یا برنامه نویسی نادرست رخ دهد.

* شکستگی صفحه نمایش یا تاچ: این مشکل ممکن است به دلیل ضربه، فشار، سقوط یا ساییدگی رخ دهد. در این حالت باید صفحه نمایش یا تاچ را تعویض کرد.

* عدم ارسال دستورات توسط HMI: این مشکل ممکن است به دلیل خرابی در کلید ها، پورت ها، کابل ها، PLC ها یا برنامه نویسی نادرست رخ دهد.تعمیر نمایشگر صنعتی ABB

نحوه پیشگیری از خرابی های نمایشگر صنعتی HMI های ABB

  • نحوه پیشگیری از خرابی های شایع نمایشگر صنعتی HMI های ABB: برخی از راه های پیشگیری از خراب شدن HMI های ABB عبارتند از:

* استفاده از منبع تغذیه مناسب و محافظت شده: باید از منبع تغذیه با ولتاژ و جریان مناسب و با کیفیت بالا استفاده کرد. همچنین باید از محافظ های فشار زده، آپس، فیوز و غیره برای جلوگیری از نوسانات برق و صاعقه استفاده کرد.

* تنظیمات صحیح نور پس زمینه و حالت استندبای: باید تنظیمات نور پس زمینه را به گونه ای باشد که حداقل فشار را به صفحه نمایش وارد کند. همچنین باید تنظیمات حالت استندبای را به گونه ای باشد که در زمان های بلا استفاده، صفحه نمایش خاموش شود

* نصب HMI در محل مناسب: باید HMI را در محل مناسب و با دسترسی آسان نصب کرد. باید از نصب HMI در معرض نور خورشید، گرما، سرما، رطوبت، گرد و غبار، لرزش و ضربه پرهیز کرد.

  • تمیز کردن HMI به صورت دوره ای: باید HMI را با استفاده از پارچه نرم و خشک یا محلول الکل به صورت دوره ای تمیز کرد. باید از استفاده از مواد شوینده قوی، سخت و تیز پرهیز کرد. باید از ورود آب یا سایر مواد مایع به داخل HMI جلوگیری کرد.
  • به روز رسانی نرم افزار و فریمور: نرم افزار و فریمور HMI باید به صورت منظم به روز رسانی شود تا از جدیدترین قابلیت ها و رفع باگ ها بهره مند شود. برای این کار، باید از سایت رسمی ABB چیر . در غیر این صورت، نرم افزار و فریمور HMI ممکن است با خطا، ویروس یا عدم سازگاری روبرو شود.
  • پشتیبان گیری از تنظیمات: تنظیمات HMI باید به صورت منظم پشتیبان گیری شوند تا در صورت بروز خرابی یا پاک شدن، قابل بازیابی باشند. برای این کار، باید از نرم افزار Panel Builder چیر . در غیر این صورت، HMI ممکن است تنظیمات کاربر را از دست بدهد.تعمیر نمایشگر صنعتی ABB

نحوه عیب یابی نمایشگر صنعتی ABB

برای عيب يابي HMI های ABB، باید از روش های منطقي وسيستماتيك استفاده كنيد. برخي از روش های عيب يابي عبارتند از:

  • بررسي كدهاي خطا: کدهای خطا نشان دهنده نوع و شدت خطا های رخ داده در عملكرد HMI هستند. کدهای خطا روي صفحه نمايش HMI يا LED های روي بورد آن نمايش داده می شوند. برای بررسی کدهای خطا، میتوانید از راهنمای كاربر HMI چیر . برای رفع خطا، میتوانید از راهنمای عيب يابي HMI  چیر .
  • بررسي تغذيه برق: تغذيه برق HMI باید با ولتاژ و فركانس مناسب و پایدار تامین شود. برای بررسي تغذيه برق، میتوانید از ولتمتر، آمپرمتر، اسيلوسكوپ و غیره استفاده كنيد. در صورت وجود نوسان، سورژ، قطع و وصل و غیره در تغذيه برق، میتوانید از فيوز، فيلتر، منبع تغذيه منظم و غیره استفاده كنيد.
  • بررسي ارتباط: ارتباط HMI با PLC یا سایر دستگاه ها باید با پروتکل، سرعت، پاریتی و غیره مناسب و قابل قبول انجام شود. برای بررسی ارتباط، میتوانید از نرم افزار Panel Builder چیر . در صورت وجود تداخل، قطع و وصل و غیره در ارتباط، میتوانید از کابل ها و کانکتور های سالم، فیلتر های الکترومغناطیس، تنظیمات پروتکل ارتباطی و غیره استفاده کنید.

تعمیرات نمایشگر صنعتی ABB  در شرکت متنا

روند انجام تعمیرات در شرکت متنا به این صورت است که در ابتدا تجهیزات عیب یابی شده و اعلام هزینه و زمان انجام می‌گیرد، در ادامه با هماهنگی کارفرما تجهیزات تعمیر شده تست می‌شود. در صورت درخواست کارفرما تجهیزات در محل کارخانه  نصب و راه‌اندازی می‌گردد.

نکته حائز اهمیت در تعمیرات تجهیزات صنعتی در مرکز تعمیرات و نگهداری ایران این است که از قطعات اصلی استفاده می‌گردد. به همین دلیل امکان گارانتی تجهیزات پس از انجام تعمیرات وجود دارد. جهت راحتی خیال مشتریان محترم از درست تعمیر شدن تجهیزات این است که متنا به پشتوانه متخصصان خود امکان راه اندازی و تست تجهیزات را در محل کارخانه و مشتری دارد.

جهت هماهنگی و رزرو سریع ارسال تجهیزات جهت تعمیرات و یا دریافت مشاوره فنی رایگان می توانید با شماره تماس ۰۲۱۴۴۶۴۷۵۲۴ و ۰۲۱۴۴۱۵۴۷۳۱ تماس گرفته و با مشاوران مرکز تعمیرات نگهداری ایران صحبت نمایید.

4.9/5 - (28 امتیاز)