متنا

چگونگی استفاده از درایوها در آسانسور

Article-SoftStarter-main2

چگونگی استفاده از درایوها در آسانسورها

آسانسورها بر اساس مدل ها و ظرفیت های مختلف دارای کاربردهای گوناگونی می باشند که در زندگی امروز ما جزو نیازهای مبرم محسوب می شود. درایوها در آسانسور نقش مهمی در کنترل سرعت و حرکت مطلوب آسانسور دارند، از این رو آگاهی از عملکرد و ویژگی های درایوهای پرقدرت و استاندارد از مهم ترین مباحث مرتبط با آسانسورها می باشد.

منظور از درایو در آسانسور چیست؟

به صراحت می توان اذعان کرد که استفاده از درایوها در آسانسور جزو الزمات مهمی است که نقشی کلید در راه اندازی نصب و پیاده سازی آسانسورها و انواع بالابر ها دارد. قبل از آنکه به تشریح درایوهای آسانسور بپردازیم، لازم است ابتدا بدانیم درایوها چه ابزارهایی هستند و کار اصلی آنها چیست؟

درایوها قطعات و ابزارهای مهمی هستند که به عنوان یک کنترل کننده دور موتور شروع و پایان عملکرد سیستم های مختلف را محاسبه نموده و به صورت متناوب و پیوسته دور موتور صفر را به دورهای متغیر تغییر دهند. در بیانی دیگر می توان گفت، درایوها قادر هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل نمایند و براحتی کنترل سرعت، تغییرات سرعت و گشتاور موتور را تحت کنترل خود داشته باشند.

درایوها در آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و این ابزار کلیدی می تواند در هنگام شروع یا توقف، قدرت و دور موتور را کنترل نموده و به عنوان یک سیستم ترمز مخصوص قدرت بازخورد بسیار بالایی را در سرعت های مختلف ارائه نماید.

ویژگی های درایوها در آسانسور

درایوها در آسانسور می بایست دارای ویژگی های مخصوص باشد تا بتواند به بهترین نحوه عملکرد خود را نشان دهد. امروزه که استفاده از آسانسورها و سیستم های بالابر به صورت پیشرفته تری توسط کشورهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می گردد، آگاهی از درایوهای استاندارد با ویژگی های ممتاز از الزاماتی است که هم در هنگام ساخت و هم در هنگام خرید و نصب آن نیازمند دقت و توجه می باشد. مهم ترین ویژگی های درایو ها در آسانسور عبارتند از:

راحتی عملکرد یا اصطلاحاً “راحتی سواری “، منظور صافی و راحتی حرکت آسانسور ، میزان شتاب و حرکت، سرعت تغییر شتاب حرکت، تندی یا لرزش حرکت آسانسور می باشد.

زمان شروع و توقف کار آسانسور، ویژگی مهم درایوها در آسانسور مربوط به زمان شروع حرکت و توقف ناگهانی آن می باشد. برخی سیستم ها می تواند استارت شروع بالای 240 داشته باشند و این با تولید گرما و فشار زیاد به موتور آسانسور ایجاد می شود که با درایوی پر قدرت می توان بر آن فائق آمد.

کنترل خوب، رسیدن به سرعت متعادل، سکون ناگهانی و شتاب، مربوط به درایوهای استاندارد تعبیه شده در آسانسور مربوط می شود. استفاده از ترمز های متخلف در آسانسور ها گواهی محکم بر عملکرد درست درایوها می باشد.

چگونگی استفاده از درایو در آسانسور

سیستم های کنترل آسانسورها مجهز به درایوهایی جهت کنترل سرعت و راحتی حرکت آسانسور می باشند که نقش درایوها در آسانسور را به ویژه سیستم های هوشمند و پیشرفته امروزی به خوبی می توان درک کرد.

مهمترین عامل در تغییر سرعت موتور آسانسور مربوط به فرکانس می باشد که درایوها به همین منظور در جهت کنترل آن طراحی و ساخته می شوند. به این ترتیب درایو با ایجاد سرعت و حرکتی یکنواخت، کنترل بر حرکت می تواند برای مسافران خود شروع و پایان حرکت ایده آلی را فراهم نمایند.

ثبت دیدگاه
هنوز هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده
به این مطلب امتیاز بدهید