متنا

یو پی اس چیست؟

Article-UPS-usage-main

یو پی اس به تجهیزی گفته می شود که باعث ذخیره شدن انرژی و ایجاد ثبات در تغذیه انواع دستگاه های الکترونیکی می شود. در واقع یو پی اس در عبارت کوتاه به معنی منبع تغذیه بدون وقفه می باشد. یو پی اس وظیفه دارد توان بار مورد نیاز بار مصرفی را بدون وقف و توقف و یا ایستادن تأمین کند. بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد. UPS ها باعث تثبیت و تنظیم برق شبکه می شوند و علاوه بر ان باعث می شوند که اختلالی که در شبکه به وجود می اید و انواع نویز ها به تجهیزات دستگاه های مصرف کننده وارد نشود؛ در واقع مانع از عبور نویز ها و اختلالات به دستگاه های مصرف کننده می شود.

ups با ذخیره کردن انرژی و نیرو در باتری، می توانند برق مورد نیاز برای تجهیزات مصرف کننده را به عنوان منبع توان بدون وقفه است تامین می کند. ups به عنوان یک پشتیبان برق برای دستگاه مصرفی عمل می کند و در واقع بدون وقفه، برق مورد نیاز دستگاه مصرفی را تامین می کند. ups می تواند زمانی که برق های شهری به طور کلی قطع شده و برقی برای راه اندازی دستگاه مصرفی نیست، این برق را تامین کند، یعنی در هر شرایطی برق مورد نیاز این دستگاه مصرفی را تامین می کند.

این دستگاه شرایط مختلفی دارند و شما می توانید این تنظیمات را به گونه ای اعمال کنید که آسیبی به دستگاه مصرفی در هنگام قطعی برق ایجاد نشود و برق مورد نیاز را از دستگاه یو پی اس دریافت کند. دستگاه یو پی اس نسبت به کارایی که دارد ، دارای قیمت مناسبی می باشد و البته جزء دستگاه های گران قیمت شناخته می شود، هر چند با توجه به کارایی و مزایایی که UPS برای مصرف کننده دارد، این گران بودن قیمت بی دلیل نیست. راه های ارزان تری برای این کار وجود دارد، اما هیچ کدام به خوبی و قدرت و کارایی این ups نیست. امروزه استفاده ازUPS بسیار به صرفه بوده چرا که باعث جلو گیری از بسیاری از خطرات دستگاه های مصرفی می شود و در نتیجه باعث جلو گیری از ضرر به دستگاه مصرفی می شود. در واقع قیمت دستگاه های سخت افزاری و امکانات و ابزار های دیگر ان به قدری گران است که داشتن، یک محافظ برای دستگاه بسیار مفید است.

وظیفه ups و روش کار آن

به طور کلی هدف و وظیفه اصلی یک UPS تامین برق بدون وقفه برای دستگاهی است که از آن در برابر برق و اختلالات شهری محافظت می کند. نحوه کارups به این گونه است که از دو منبع انرژی برای تامین برق استفاده میکند. اولین منبع انرژی UPSاز ان استفاده می کند، برق شهری است که به وسیله یک دو شاخه به آن متصل می شود و انرژی لازم برای دستگاه مصرفی را تامین می کند.

درصورتی که برق اولیه یعنی برق شهری قطع شود، دستگاه مصرفی به سرعت خاموش می شود، در این لحظه UPS وظیفه دارد برق دستگاه را تامین کند، چگونه ؟ UPS در صورت نبودن برق اولیه یا برق شهری از برق ثانویه برای روشن کردن دستگاه مصرفی استفاده می کند. به این منبع ثانویه باتری گفته می شود که انرژی را به صورت ذخیره شده در خود نگه می دارد. باتری در حالت عادی انرژی خود را از برق شهری می گیرد و در خود ذخیره می کنده و پس از قطع برق شهری، از طریق انرژی ذخیره شده خود، دستگاه مصرفی را روشن می کنند.

کاربرد UPS

با توجه به کار برد و مفید بودن دستگاه یو اس پی، از این دستگاه در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه این مقاله از سایت متنا در رابطه با کار برد آن در محیط های مختلف صحبت می کنیم.

  • دستگاه های UPS در صنایع مختلف به دلیل کارایی بالایی که دارد و اهمیت برق در آن صنعت استفاده می شود. در بسیاری از صنایع مانند: صنایع پزشکی و بیمارستان ها و درمانگاه ها برای روشن نگه داشتن دایم دستگاه های برقی از ایک دستگاه استفاده می کنند.
  • در بسیاری از کارخانجات و کار گاه ها که نیاز دارند دستگاه ها به طور دائم وصل باشند تا بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند استفاده می شود.
  • در اداره پست، دفتر پیشخوان، شرکت ها، اداره ها و محیط هایی که نیاز دارند تا سیستم شان به طور دائم وصل باشند تا بتوانند به کار های شان رسیدگی کنند از UPS استفاده می شود.
  • در محیط هایی مانند کافی نت ها که از دستگاه های مختلف مانند: دستگاه چاپ؛ فکس، مودم، کامپیوتر و … به عنوان ابزار ضروری استفاده می شود، از دستگاه یو پی اس استفاده می کنند.
  • برای روشن نگه داشتن دستگاه های امنیتی، بسیاری از کسانی از دوربین های مدار بسته در محیط کار یا منزل ، ادارات، شرکت ها، اداره پلیس، محیط های امنیتی و…استفاده می کنند. در صورتی که برق شهری قطع شود، دستگاه یو پی اس با تامین انرژی لازم می تواند دوربین های مدار بسته را به طور دایم روشن نگه داشته باشد.
  • در مساجد، تالار ها، اتاق فرمان که نیاز است تا برق به طور دائم وصل باشد و در صورت نبودن برق باعث متوقف شدن کار و مشکلات دیگر می شود، از یو پی اس استفاده می کنند.
  • بسیاری از افراد در منازل خود از دستگاه های یو پی اس کوچک برای روشن نگه داشتن وسایل منزل خود مانند یخچال، پکیج های گرمایشی و تلویزیون و… استفاده می کنند.

Article-UPS-usage-001مزایای استفاده از UPS

• تامین برق برای تجهیزات دستگاه مصرفی در هنگام قطعی برق
• محافظ از دستگاه مصرفی در برابر بی ثباتی فرکانس های برق
• جلوگیری از نویز ها و اختلالات وارده از برق شهری به دستگاه مصرفی
• برای محافظت و جلوگیری از خسارت های ناشی از قطع شدن ناگهانی برق و آسیب های سخت افزاری
• داشتن برق به صورت بی وقفه که باعث راحتی کار می شود.

نویسنده: غلامرضا گلنواز ( متخصص تعمیرات و طراح UPS و درایو)

ثبت دیدگاه
هنوز هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده
به این مطلب امتیاز بدهید