درایو / اینورتر / سافت استارت, صنعتی

درایو یا اینورتربرای تنظیم دور الکتروموتورها استفاده میگردد. درایوها وظیفه “کنترل دور موتور” را بر عهده دارند. درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند. درایوها قادرند موتورها را با متدهای مختلفی کنتردسته‌هال کنند که بسته به استفاده موتورها باهم متفاوت میباشد.بطور مثال نحوه کنترل موتور آسانسور با نحوه کنترل موتور یک فن متفاوت میباشد.

درایوها تحول بزرگی را در کنترل و صنعت بوجود آورده اند. در واقع تا قبل از درایوهای AC کنترل چندانی روی سرعت این موتورها وجود نداشت و صنعت ناگزیربه استفاده ازموتورهای DC بود.موتورهای DC هم ازلحاظ هزینه اصلا بصرفه نیستند چرا که هزینه های نگهداری و خرابیهای زیادی را تحمیل میکنند.

 

مهمترین برندهای درایو:

 1. Siemens
 2. ABB
 3. LS
 4. Rexroth
 5. Danfoss

 

البته برندهای خوب دیگری نیز وجود دارند ولی عمومیت استفاده از این برندها بیشتر میباشد.لازم بذکر است استفاده از برندهای مطرح در پروژه ها و دستگاهای حساس پیشنهاد میشود چرا که از لحاظ پشتیبانی و نگهداری امکانات بیشتر و اعتماد قابل قبولی وجود خواهد داشت.

 

کاربردهای استفاده از درایو:

با توجه به کاهش محسوس قیمت درایوها در سالهای اخیر و افزایش بهای برق شاهد استفاده روزافزون از درایوها هستیم در واقع در هرجایی که نیاز به تغییر دور موتور باشد از درایو استفاده میشود.استفاده از درایوها باعث افزایش طول عمر موتورهای الکتریکی میگردد.

 

از جمله کاربردهای درایوها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صنایع نساجی
 2. خودرو سازی
 3. نوارنقاله ها
 4. پمپهای آب
 5. سانتریفیوژهای آزمایشگاهی
 6. ماشینهای برقی و هیبرید
 7. انواع ماشینهای برش
 8. سی ان سی ها (CNC)