متنا

یو پی اس چیست؟ (کاربرد و انواع ups به همراه قیمت)

Article-UPS-usage-main

با پیشرفت روز افزون دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی و در مقابل، خسارت های ناشی از نوسانات و قطعی های برق باعث پدیدار شدن یو پی اس ها در این زمینه گردید. عموما یو پی اس ها به جهت کاهش خسارت بکار گرفته میشوند، همچنین میتوانند به جهت افزایش طول عمر دستگاه های مصرف کننده و پشتیبان گیری از اطلاعات نیز استفاده شوند.

در این مقاله به سوالات زیر میپردازیم:

 • دستگاه UPS چیست؟
 • انواع UPS  را توضیح دهید؟
 • نحوه نگهداری UPS به چه شکل می باشد؟
 • UPS دارای چند نوع برند می باشد؟
 • اجزای تشکیل دهنده یک UPS چیست؟

یو پی اس چیست؟

یو پی اس به معنی منبع تغذیه بدون وقفه می باشد. یو پی اس منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه ی اصلی آن تامین بدون وقفه توان مورد نیاز بار مصرفی می باشد.

یوپی اس ها این انرژی را درون باتری ذخیره میکنند. در واقع سیستم یوپی اس بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته است و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه، مانع از ورود نویزها و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود. یو پی اس برق مورد نیاز مصرف کننده (مانند:کامپیوترکه تحت تاثیر این نوسانات هستند) را با استفاده از برق ذخیره شده در باتری تامین می کند و باعث میشود که سیستم ما خاموش نشده و به کار خود ادامه دهد. (در کل یو پی اس ها منبع تغذیه الکترونیکی هستند که وظیفه ی اصلی آن ها تامین بدون وقفه ی توان مورد نیاز بار مصرفی می باشد)

انواع یو پی اس

یوپی اس ها در کل به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم بندی می شوند که هر کدام آن ها به قسمت های دیگر نیز تقسیم بندی می شوند.

انواع یو پی اس

 یو پی اس آفلاین

1-(UPS line interactive)

در صورت وجود برق شهر خروجی یو پی اس مستقیما از برق شهر تامین می شود. با این تفاوت که یک ترانس افزاینده و کاهنده وظیفه ی تنظیم دامنه و ولتاژ خروجی در بازه ی 20 ولتی دارد و در حالت باتری تقریبا شبیه مدل انلاین کار می کند. در لحظه ی قطعی برق خروجی ب مدت 4 الی 15 میلی ثانیه بی برق خواهد بود و پس از آن یو پی اس انرژی خود را در باتری تامین خواهد کرد.

این مدل برای کاربرد های غیر حساس استفاده می شود مانند: کامپیوتر های شخصی، دوربین، درب پارکینگ ها، که حساسیت بالایی نسبت ب دقت ولتاژ برق ورودی ندارند.

یوپی اس لاین اینتراکتیو مصرف کننده را در برابر اختلالت زیر حفظ می کند :

 • قطعی برق
 • افزایش یا کاهش طولانی مدت دامنه ولتاژ برق شهر
 • و افزایش ولتاژ ها با دامنه ی بالا مثل رعد و برق، که البته بستگی به کیفیت ساخت دستگاه دارد.

2-UPS Ferro standby

UPS Ferro standby جزو ساده ترین و ارزانترین یوپی اس ها است. برخی افراد این دستگاه را به عنوان یو پی اس به حساب نمی اورند و به جای ان از دستگاه برق جانشین استفاده می کنند.

 یوپی اس استندبای چیست؟

زیرا معمولا باتری و اینورتر انرژی برق را به دستگاه نمی رسانند. شارژ باتری از برق شهر برای شارژ باتری استفاده می شود و باتری اینورتر در حالت اماده باش قرار دارد تا زمانی که به آن ها احساس نیاز شود. وقتی که برق شهر قطع می شود، سوییچ انتقالی مدار را روی منبع تامین برق ثانویه می اندازد و هنگامی که برق شهر وصل شد مجددا به حالت قبل باز گردد.

اخطار:

اگر از یو پی اس استندبای استفاده می کنید مطمئن شوید وسیله ی شما دارای ویژگی محدود کننده ولتاژ های گزرانی اضافی و همچنین فیلترینگ مناسب برای مواقع لازم می باشد. در غیر این صورت در شرایط نرمال که شما قطعی برق را تجربه نکرده اید، سیستم شما به طور طبیعی مستقیما به برق شهر متصل خواهد بود.

یو پی اس آنلاین

1-UPS Double Conversion

این یوپی اس جزء یو پی اس های انلاین است . اما بهترین نوع یوپی اس نیست، زیرا یو پی اس های انلاین پیشرفت بسیار زیادی کرده اند. در این یو پی اس ها در شرایط عادی از باتری و اینورتر استفاده می کنند.

2-UPS Delta conversion

در ساختار Delta conversion با استفاده از ساختار کنترلی دقیق، اختلاف توان خروجی با برق ورودی (برق شهر) توسط UPS تامین میگردد. این ساختار نسبت به ساختار Double بازده بالاتر اما پیچدگی کنترلی بیشتری دارد.

کاربرد و مزایای یوپی اس

یو پی اس ها بیشتر به جهت حفاظت از دستگاه ها درزمینه های مختلف مانند : بخش خانگی (کامپیوتر وسایل روشنایی و…)بخش صنعتی (دفتر خدمات پستی، اتاق فرمان کارخانجات و…)بخش اداری ( سیستم ها، فکس و…) کاربرد دارند.

به صورتی که اختلال برق به یکباره میتواند باعث خسارت، اختلال و تلفات به کسب وکار، دستگاه و اطلاعات یه مصرف کننده شود.

به همین دلیل یک دستگاه پشتیبان و محافظ نام دارد .

اجزای تشکیل دهنده ی یوپی اس

اجزای تشکیل دهنده ی یوپی اس

یو پی اس ها از سه جز اصلی تشکیل شده اند:

 1. Rectifier
 2. Battery
 3. Inverter

1-Rectifier

Rectifier یا همان یکسو کننده دستگاهی است که برای تبدیل AC به DC برای ذخیره کردن در باتری یو پی اس استفاده می شود . این تبدیل ای سی ب دی سی توسط اجزای اصلی رکتیفایر دیود و خازن صورت میگیرد.

3-Battery

Battery در یو پی اس اولین یا بهتر است بگوییم مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ی یو پی اس است. باتری تنها دستگاهی است که می تواند برق را ذخیره کند. در یو پی اس باتری هنگام قطعی برق توان مورد نیاز را برای روشن ماندن سیستم تامین می کند.

2-Inverter

انرژی ذخیره شده در باتری به صورت DC است. بنابراین برای تبدیل انرژی ذخیره شده دوباره به AC یک مبدل به نام اینورتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 سه جز اصلی یو پی اس

برندهای یو پی اس

برند FALCON

این برند تولید کننده و برنده ی جایزه در حوزه ی دستگاهای برق یوپی اس بدون وقفه است. شرکت فالکون بیست و پنج سال پیش تاسیس شده و سیستم یو پی اس آن ها مبدل فرکانس و تنظیم کننده ولتاژ ای سی است. همچنین این شرکت اولین اختراع فناوری یو پی اس انلاین با فرکانس بالا را به بازار قاره ی امریکا معرفی کرد.

برند ABLEREX

 شرکت ABLEREX در زمینه ی طراحی و ساخت و فروش دستگاه های کیفیت قدرت PQD  فعالیت می کند. همچنین این کمپانی در زمینه های بسیار مختلفی فعالیت دارد، برای مثال در صنعت تاسیسات و زیر ساخت های مخابراطی و غیره را شامل می شود. قابلیت اطمینان بالا یکی از نقاط قوت این شرکت است.

برند ACUMENTRICS

شرکت ACUMENTRICS دارای استاندارد جهانیiso 9001 و در تولید منبع تغذیه بدون وقفه ی Ac و Dcبرای تامین برق نظامی و صنعتی و پشیتیبان برنامه های کاربردی حیاتی صنایع نظامی و صنعتی بزرگ است.

برند AETES

شرکت AETES در سال 2003 میلادی تاسیس شد و فعالیت این شرکت در حوزه ی تولید و بازاریابی و راه حل هایی برای کیفیت انرژی کاربرد های صنعتی تجاری و نظامی و فناوری اطلاعات است.

این شرکت فعالیت های خود را به این موارد اختصاص داده است:

 • پشتیبانی از ماموریت های حساس
 • تامین انرژی برق و ارایه خدمات با رسالت تبدیل شدن به تامین کننده ی برق در سطح جهان.

البته با پیشرفت در زمینه های الکترونیکی و صنعت برندهای بسیاری در ا ین زمینه پدید آمدند که ما سعی بر گزینش محدود و معروف آن داشتیم.

بررسی باتری یو پی اس

باتری یو پی اس پس از قطع جریان برق 5 تا 15 دقیقه به شما فرصت ثبت و ذخیره اطلاعات را میدهد.

باتری ها دارای 4 نوع هستند :

 1. کادمیوم
 2. لیتیوم
 3. سیلور الکالین
 4. اسید سرب

از پرکاربردترین و مهمترین آن میتوان به باتری اسید سرب اشاره کرد.

باتری یو پی اس

نکات مهم در نگهداری یو پی اس

برای نگهداری از یو پی اس ابتدا باید انتخاب درستی را در خرید یو پی اس انجام دهیم. بهترین انتخاب یو پی اس توان بالا است که باعث می شود یو پی اس حداکثر توان خود را بکار نگیرد و بیشتر عمر کند و یو پی اس انلاین به دلیل اینکه بدون وقفه کار می کند، ممکن است دچار فرسودگی هایی شود که در این منظور می توانید از  یو پی اس افلاین یا اینتراکتیو استفاده نمایید.

برای نگهداری یو پی اس بهتر است با راهنمای آن پیش بروید یا همان کاتولوگی که برای هر یو پی اس وجود دارد. برای مثال باید محدودیت دمایی را برای باتری یو پی اس رعایت کنید و به صورت دوره ای آن را سرویس کنید.

همانطور که میدانید مهم ترین قسمت یو پی اس باتری آن است و به دلیل ساختار شیمیایی باتری به گرما نیز حساس است. همچنین گرم شدن زیاد باتری طول عمر آن را کمتر می کند و ب ازای هر یک درجه افزایش گرما، ده درصد از طول عمر باتری کاهش می یابد.

حرارت ایده آل باتری بین 22 تا 25 درجه است.

نصب یو پی اس

باتوجه به مطالب گفته شده، UPS مابین برق AC (برق ورودی) و دستگاه یا مصرف کننده قرار میگیرد، پس برای نصب UPS ابتدا از ایزوله بودن دوسیم، یعنی سیم ورودی (متصل به یو پی اس) وسیم خروجی(متصل به مصرف کننده)مطمئن شوید.

درموارد خانگی، شرکتی و مواردی با توان و ولتاژ پایین، نصب یو پی اس به آسانی انجام میشود و همچنین میتوانیم ازدفترچه راهنمای نصب استفاده کنیم.

اما در موارد توان و ولتاژ بالا باید به دفترچه راهنما و یا فرد متخصص مراجعه کنیم. برای نصب یو پی اس در توان بالا کابل کشی دستگاه، نحوه اتصال دستگاه به UPS و محل قرار گیری UPS از موارد بسیار مهم بشمار می اید.

به صورت کلی پس از چک کردن سیم کشی (سیم ورودی و خروجی UPS) وعدم اشتراک هیچ کدام از انها با یک دیگرسیم خروجی را به دستگاه متصل میکنیم که در بسیاری از موارد یو پی اس ها پس از اتصال به برق شهر درحالت بایپس قرار میگیرند، در غیر این صورت باید دستگاه را درحالت بایپس قرار دهیم. پس از آن مصرف کننده را به دستگاه وصل کرده و میزان بار مصرفی را روی نمایشگر دستگاه بررسی کنیم و با نگهداشتن کلید on یو پی اس را از حالت بایپس خارج کرده و فعال نماییم.

تمام این گفته ها برای محافظت از مصرف کننده و در درجه دوم برای محافظت از یو پی اس  انجام میگیرد.

نکته : تعویض باتری  UPS و تعمیر یو پی اس چه در توان بالا یا پایین کار اسانی نیست و باید توسط متخصص و یا اشنا به یو پی اس انجام بگیرد.

نصب یو پی اس

قیمت یو پی اس

شما میتوانید برای استعلام قیمت ویژه و راهنمای خرید به صورت رایگان از مشاوره ی متنا بهره مند شوید، همچنین بدلیل دسترسی متنا به سورسهای اصلی میتوانید بهترین قیمت UPS را استعلام کنید، سپس تصمیم به خرید بگیرید.

راهنمای خرید یو پی اس

 1. توان مورد نیاز و توان مصرفی :

برای انتخاب یک یو پی اس مناسب باید به توان خروجی آن دقت کنیم، چرا که توان یک یو پی اس باید25/1 برابر توان دستگاه های متصل به آن باشد.

 1. امکان تنظیم پارامترها

در بسیاری از یو پی اس ها این پارامترها توسط کارخانه و تولیدی تنظیم شده و کاربر هیچ گونه دسترسی به این پارامترها ندارد، اما در یک نوع از یو پی اس ها یه نام سونر پارامترهایی مانند: جریان شارژ یا درصد OVER LOAD های مختلف به وسیله کاربر قابل تنظیم می باشد.

 1. میزان زمان پشتیبانی

باتوجه به قطعی برق و استفاده از یو پی اس در چنین شرایطی، باید بدانیم که یک یو پی اس چقدر میتواند برای ما کاربردی باشد یا در واقع باتری مصرفی آن چه مقدار نیاز ما را براورده میسازد، به همین خاطر توان مصرفی و زمان پشتیبانی را به جهت سنجش آمپر باتری به کار میگیریم.

 1. قابلیت باتری داخلی(internal) یا خارجی(external)

برای یو پی اس ها در توان بالا به جهت کاهش فضای اشغالی و حجم زیاد، باتری باید به صورت خارجی نصب گردد. به این صورت که باتری در یک کابینت باتری قرار میگیرد که محافظت بیشتری از آن به عمل آید. اما در یو پی اس های کوچک باتری به جهت کاهش حجم یو پی اس داخل آن قرار میگیرد.

 1. انتخاب نوع یو پی اس

درتوان پایین از یو پی اس افلاین استفاده میکنیم و درتوان های بالا از یو پی اس های انلاین در مواردی ک حساسیت ولتاژ و توان، بالا باشد از Conversion Double استفاده میگردد.

 1. خدمات و پشتیبانی

اکثر وسایل از جمله وسایل برقی دارای ضمانت نامه یا پشتیبانی می باشند که یو پی اس ها از این دسته مستثنا نیستند.

مخصوصا در مواردی که تولید یک تولید داخلی باشد، این پشتیبانی قوی تر به عمل می آید.

 1. توجه به وسایل مصرفی

به دستگاه مصرف کننده، به جهت نیرو و جریان اولیه لازم برای راه اندازی آن توجه میشود. بعضی دستگاه ها مانند پرینترها  گرمای اولیه و جریان زیادی را نسبت به مقادیر معین شده، بر روی دستگاه مصرف میکنند.

چندین عامل در انتخاب یک یو پی اس موثر بوده در نتیجه باتوجه به تعداد زیاد انتخاب، مبالغ پرداختی آن ها نیز متفاوت خواهد بود و مبلغ مشخصی برای همه یو پی اس ها نمیتوان درنظرگرفت.

بیشتر بخوانید: تعمیر اینورتر sew

نتیجه گیری:

در این مقاله دریافتیم که ups چیست و نکات مهم نگهداری آن کدام است. یو پی اس ها از جمله تولیدات مهم در زمینه الکترونیک و برق می باشند که باعث کاهش خسارات و ضررهای ناشی از قطع برق و بهبود عملکرد دستگاه و ذخیره اطلاعات در زمان نبود برق نیز شده اند. پس افزایش دانسته ما نسبت به مدار داخلی یک یو پی اس، برقups، فروش یو پی اس، شناخت یو پی اس خانگی و خریدups به استفاده دقیق تر و کاهش خسارات کمک خواهدکرد.

درصورت نیاز به مشاوره و راهنمایی درخصوص تعمیر انواع UPS میتوانید با شماره های متنا تماس بگیرید، کارشناسان ما شمارا رایگان راهنمایی میکنند. همچنین علاقه مندان به این حوزه میتوانند در کلاس های تعمیر و عیب یابی یو پی اس با شرایط استثنایی شرکت کنند و از تخفیف ویژه برخوردار شوند.

ثبت دیدگاه
هنوز هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده
به این مطلب امتیاز بدهید