متنا

استفاده درایوها در آسانسور

Article-Elevator-main

امروزه از درایوها در آسانسور برای تنظیم کردن دور موتورها و یا الکترو موتورها استفاده می کنند. استفاده درایوها در آسانسورها باعث کارایی هر چه بهتر آسانسور شده و استفاده از ان باعث کنترل دور موتور می شود که خود مزایایی را به همراه دارد و کیفیت و کارایی آسانسورها را نسبت به گذشته بهتر کرده است. در ادامه مقالات سایت متنا در رابطه با اینکه درایوها چه چیزی هستند و استفاده آن ها در آسانسورها چه مزایا و کاربردی دارد نیز صحبت می کنیم.

درایو چیست؟

شاید شما هم زمانی که سوار آسانسوری شده اید، متوجه تکان هایی در آسانسور شده اید و یا یک تکان ناگهانی را در آسانسور حس کرده اید؛ این تکان به دلیل سرعت ناگهانی دور گرفتن موتور است که باعث ایجاد شوک حرکتی و یا تکان های شدید می شود. استفاده از درایو ها در آسانسور این مشکل را حل کرده و باعث می شود که در آسانسور در هنگام حرکت با تکان های شدید مواجه نشود. درایوهایی که در آسانسور به کار برده می شوند باعث می شوند که دور موتور تنظیم شود؛ در واقع با درایوهای دوسرعته که باعث ایجاد فشارهای ریزی در موتور می شود و این موضوع باعث می شود که موتور به آرامی دور بگیرد و ناگهان تغییر سرعت ندهد و باعث ایجاد تکان های شدید و شوک های حرکتی نشود. در آسانسور های جدیدی که تولید می شود از این محصول استفاده می کنند که باعث بهبود و کار کرد هر چه بهتر این آسانسور ها نسبت به آسانسورهای گذشته شده است.Article-Elevator-001

درایو ها ابزاری هستند که در آسانسورها باعث کنترل کردن دور موتورها می شود، بنابراین وظیفه اصلی درایوها کنترل کردن دور موتور یا الکترو موتور است. به همین دلیل به درایو ها کنترل کننده دور موتور نیز گفته می شود. درایو ها در آسانسور ها می توانند دور موتور آسانسور را از صفر تا چند برابر به طور پیوسته تغییر دهند. دستگاه درایو این توانایی را دارد که توان ورودی با ولتاژ ثابت را از صفر به توان خروجی با ولتاژ متغیر، تغییر بدهد.

روش کار در درایو ها به این گونه است که ابتدا برق های شبکه را تبدیل به ولتاژ های دی سی می کنند. بعد از این کار، اینورتر ها ولتاژ دی سی را به ولتاژ ای سی با فرکانس و ولتاژ متغیر تبدیل می کنند. با توضیحات بالا متوجه می شویم که درایو ها یکی از ابزار ها و یا سیستم های مهم در آسانسور ها می باشند؛ چرا که مانع از حرکت تند و شوک حرکتی و تکان های ناگهانی می شوند و استفاده از ان ها باعث نرم حرکت کردن آسانسور ها می شود که خود باعث بالارفتن کیفیت و کار کرد بهتر آسانسور ها نیز می شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر درایو sew

انواع تابلو فرمان آسانسور

درایو های آسانسور در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند، درایو آسانسور به درایو تابلو فرمان دو سرعته، تابلو کنترل درایو دار، درایو تابلو فرمان تقسیم می شوند. هر یک از این سه نوع درایو با توجه به نوع موتور آسانسور از آن ها استفاده می شود. در ادامه در رابطه با ویژگی های هر کدام از ان ها توضیح می دهیم.

تابلو فرمان دو سرعته:

تابلو فرمان دو سرعته مخصوص آسانسور هایی است که قابلیت سرعت دور کند و دور تند را داشته باشد. در تابلو فرمان های دو سرعته، از یک موتور گیر بکس استفاده می کنند که توانایی دو سرعت تند و کند را داشته باشد. هنگامی که آسانسور شروع به حرکت می کند آسانسور با دور تند، شروع به حرکت می کند و زمانی که آسانسور به مقصد رسیده باشد، موتور با سرعت کند می ایستد. البته در این نوع درایو ها زمان که سرعت ها تغییر می کند و آسانسور از حرکت می ایستد، کمی این جا به جایی سرعت حس می شود و تکان کوچکی می خورد.

تابلو کنترل درایو دار (3VF):

تابلو کنترل های درایو دار در آسانسور باعث حرکت نرم و راحت آسانسور می شوند و بر خلاف تابلو فرمان های دو سرعته در هنگام حرکت تکان نمی خورد و به آرامی حرکت می کنند و مانع از حرکات شدید و تند آسانسور می شوند. استفاده از تابلو کنترل دیوار دار باعث می شود که آسانسور زمانی که از طبقات مختلف عبور می کند، سرعتش به آرامی کم و یا زیاد شود که آرام بودن این کار باعث عدم ضربه و تکان در زمان عبور از طبقات می شود.

Article-Elevator-002

درایو تابلو فرمان (vvvf):

در تابلو فرمان های vvvf از درایو استفاده شده است که مانند درایو های کنترل دار 3vf باعث نرم حرکت کردن آسانسور ها در هنگام جا به جایی طبقات می شود. روش کار درایو تابلو فرمان vvvf به این صورت است که درایو ها ابتدا بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه برق تابلو قرار می گیرند. درایو ها توان الکتریکی از شبکه برق دریافت می کنند و سپس ولتاژ ها و فرکانس ها را تنظیم کرده و سپس پس از تنظیم فرمان ها ، ان را به سمت موتور آسانسور می فرستد. این فرایند به گونه تنظیم شده است که باعث می شود در هنگام عبور از طبقه، سرعت به گونه ای تنظیم شود که حرکت به نرمی و بدون تکان شدید باشد.

مزایای استفاده درایوها :

  • به دلیل استفاده درایوها ، ضربات و تکان های شدید کاهش یا فته که باعث افزایش طول عمر قطعات آسانسور می شود.
  • از ان جایی که استفاده از درایو با جریان برق همراه است باعث می شود که در آسانسور ها از کنتاکتور های کوچک تری استفاده کنند که باعث کم شدن صدای آسانسور نیز می شود.
  • چون درایو ها می توانند باعث کنترل دور موتور شوند، بنابر این موتور ها کم تر داغ می کنند و استهلاک موتور آسانسور نیز کمتر می شود.
  • با استفاده درایوها بسیاری از هزینه ها از جمله هزینه برق، سرویس کاری و… کاهش می باید.
  • آسانسور هایی که داری درایو vvvf هستند دیگر نیازی به فن در آسانسور ندارند.
  • از بین رفتن حرکات و ضربات شدید در هنگام جا به جایی کابین در هنگام عبور از طبقات. که به جای آن حرکات نرم و بدون ضربه جایگزین آن شده است.
ثبت دیدگاه
هنوز هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده
4.5/5 - (12 امتیاز)