متنا

سرویس و نگهداری UPS

Article-UPS-main

در مطلب دیگری درباره چیستی و  عملکرد  ups و  بهینه سازی طول عمر دستگاه ها با استفاده از ups صحبت شده اما نکته پر اهمیت که در این مقاله میخواهیم درباره آن صحبت کنیم، بهبود کارایی و طول عمر و نحوه نگهداری و سرویس ups ها می باشد، که به تنهایی میتواند خسارات و ضرر مالی را کاهش دهد.

وجود یک دستگاه که به صورت دوره ای سرویس و نگهداری نمیشود، میتواند برای چرخه صنعتی مشکل ساز باشد و خیال امنی که ایجاد کرده را با ضررهای مالی بسیار به اتمام برساند.

ضرورت سرویس ونگهداری UPS

نگهداری و مراقبت از دستگاه ها و وسایل الکترونیکی در برابر تهدیدات و یا خطرات ناشی از انتقال برق که بعضی از اوقات موجب سوختن دستگاه ها و یا وسایل ها و گاها موجب خسارات های متعدد و جبران ناپذیری می شود اهمیت زیادی دارد.

سیستم ” UPS ” یا ” یو پی اس ” اولین و مهم ترین خط دفاعی ما در برابر تغییرات و نوسانات برق و یا افت ولتاژ و دیگر موارد ها می باشد. ما باید همیشه ایمنی و سلامت دستگاهای الکترونیکی را که معمولاً هزینه های زیادی برای تهیه آنان می پردازیم را در الویت قرار دهیم. این مورد کاملاً به برق سالم و بدون مشکل بستگی دارد. در ادامه این مقاله سایت متنا قصد داریم تا به بررسی تعمیرات و نگهداری UPS بپردازیم. همراه ما باشید.

با چک کردن های مداوم و به موقع UPS، می توان از خرابی ها به سرعت جلوگیری کرد. شما باید یک برنامه به صورت منظم برای نگهداری یو پی اس تنظیم کنید. این برنامه می تواند سالانه باشد و یا شش ماهه و یا حتی سه ماهه. به شما پیشنهاد می کنیم حتماً موارد تعمیر و نگهداری هر سری را در یک مکان به صورت الکترونیکی یا کاغذی یادداشت کنید.

نکات مهم درباره نگهداری UPS

قبل از اینکه بخواهید یو پی اس خود را چک کنید، موارد ایمنی که مهم ترین امر به شمار می آید باید رعایت شود. قطعاً زندگی و همچنین جان هر فرد برای خود و خانواده اش بسیار ارزشمند‌ است. هنگامی که قرار است با وسایل الکترونیکی کار کنیم، همیشه و در هر لحظه ممکن است با یک اشتباه کوچک جانمان را از دست بدهیم. پس با توجه به این موضوع، قبل از کار با یو پی اس و یا تمامی سیستم های الکترونیکی باید ایمنی را در اولویت قرار دهیم تا از سلامتی جانمان محافظت کنیم.

این نکته را باید توجه کنید که شما حتماً در بعضی از اوقات نیازمند تعمیر و سرویس یو پی اس خود در خارج از برنامه سالانه و یا ماهانه هستید. این مورد بستگی به نوع سرویس شما در دفعات قبلی دارد که از چه مهارتی استفاده کرده اید.

همان‌طور که می دانید قطعاً باید به صورت روزانه و یا هفتگی بازدید ظاهری از یو پی اس خود داشته باشید. در این مورد از بازدید ها امکان دارد که به مشکلات متعددی برخورد کنید که نمی‌توانید حتماً صبر کنید تا به نوبت به بازدید بعدی برسد و همان لحظه باید اقدام به تعمیر مشکل خود کنید.

عمر مفید ups به چه عواملی وابسته است؟ و چگونه این عمر مفید را افزایش دهیم؟

باتوجه به استانداردهای موجود، عمرمفیدیک upsحدود 10 سال می باشد.

که عمر این دستگاه با رعایت کردن اصول زیر میتواند افزایش یاید:

 1. سنجش کیفیت قطعات استفاده شده در یو پی اس
 2. شرایط محیطی که خود شامل چند بخش مانند: رطوبت و همچنین دما و… می باشد، ارزیابی شود
 3. انجام به موقع سرویس ها
 4. نگهداری نکردن زیاد ups درانبار
 5. توجه به برند و شرکت تولیدیups
 6. دقت در خرید و استفاده از لوازم جانبی
 7. سرویس دهی زیر نظر متخصصین

انجام به موقع سرویس ها باید توسط کارشناس و متخصصان این حوزه صورت گیرد. اگر درباره مشخصات فنی بو پی اس ” UPS ” خود اطلاعی ندارید و یا اینکه تا حدودی می دانید به مشکل می خورید، همان‌طور که گفتیم باید با متخصصان این حوزه مشورت کنید و یا اینکه از آنان بخواهید تا این کار را برایتان انجام دهند.

بارعایت کردن الگوهای سرویس نگهداری ups، میتوان به مدت 20سال از یک ups استفاده نمود وتعمیرات و خسارات ناشی از آن را به صورت چشمگیری کاهش داد.

خدمات سرویس نگهداری ups چه مراحلی دارد؟

در این قسمت قصد داریم تا بخش هایی که در نگهداری از یو پی اس ها مهم است را بیان کنیم. حتماً این موارد را به صورت سالانه و یا حتی در بعضی از اوقات ماهیانه انجام دهید تا از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید.

بخش ها مهم نگهداری ups عبارت اند از:

 • انجام تنظیمات حفاظتی
 • تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه یا ” PM “
 • چک نمودن عملکرد بار
 • تست عملکرد باتری
 • آزمودن درصد انرژی توسط باتریپ
 • کنترل ورودی و خروجی
 • کنترل توان مصرفی
 • کنترل امپرو ولتاژخروجی و ورودی ups
 • تست ولتاژ باتری های متصل به ups
 • کنترل دمای محیط باتری ودستگاه
 • تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه به چه صورت می باشد. این سرویس به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به صورت منظم و دوره ای به منظور و چک نمودن وضعیت موجود و حفظ تجهیزات در شرایط مطلوب انجام می شود.

مراحل انجام نگهداری پیشگیرانه خودش به چند دسته تقسیم می شود:

 1. تمیز نمودن بدنه دستگاه یو پی اس از داخل و بیرون
 2. باد گرفتن یو پی بس برای از بین رفتن گرد و غبار های درون دستگاه
 3. تهیه یک شناسنامه برای یو پی اس
 4. تمیز نمودن درگاه های حساس با اسپری های مخصوص با توجه به شرایط
 5. کنترل نقطه صفر یا ارت

Article-UPS-chart

اگر در هر قسمت با مشکلی رو به رو شدیم، همان طور که گفتیم سریعاً باید با یک متخصص در جهت حل مشکل مشورت کنیم.

چک نمودن عملکرد بار را می توان به 4 دسته تقسیم کرد:

 1. آنالیز هارمونیک UPS
 2. تست بار ثابت
 3. آزمودن بار پاسخ گذرا
 4. فیلتر های UPS

Article-UPS-001

خدمات سرویس و نگهداری باکیفیت متنا

مهمترین سوالی که ممکن است پیش آید، استفاده از گارانتی محصولات در برابر خسارات نامبرده است ؟

گارانتی یک دستگاه زمانی قابل استفاده است که یو پی اس خراب و یا از کارافتاده باشد، این شرایط فقط در بازه های زمانی تعیین شده از طرف گارانتی شرکت کارایی دارد.

درخدمات سرویس و نگهداریups متخصصین با استفاده از چکاب پی در پی باتری و شرایط مختلف  ups همه چیز را بهینه کرده و از خرابی و ازکار افتادگی ناگهانیups تاحد امکان پیشگیری می کنند.

علاوه بر این شرکت متنا باحضور به موقع و ارائه گزارش کار، چک لیست و…از تعمیر و نگهداری ups ها و بهینه کردن بخش مالی تعمیرات سعی بر کم کردن خسارات و ازکار افتادگی بخش های صنعتی و تولیدی دارد. شما میتوانید برای بهره مندی از مشاوره رایگاه متنا با مشاوران ما تماس بگیرید.

ثبت دیدگاه
منون. بسیار جامع و کامل بود.
User icon
mahdi.kiani
به این مطلب امتیاز بدهید